u.AquaFans.ru

Акваскейп: через терни до зірок!

Акваскейп: через терни до зірок!

Ні що так не надихає, як процес творення, коли ти не дивлячись ні на що прагнеш до мети! У миті творчості, наш світ зникає, ти опиняєшся в іншому просторі. Тут зупиняється час, ти не відчуваєш втоми, як кажуть творчі люди - це інший світ!

Концентрація, цілеспрямованість, відчуття життя, відчуття з`єднання з природою, відчуття творення - це сенс і причина того, що я роблю.

Я вірю, щоб зберегти, що маєш потрібно віддавати і розкриватися, приносячи користь, допомагаючи іншим. У цій статті, оповідання про мою подорож у світ акваскейпінга - мій шлях через терни до зірок. І якщо ця розповідь допоможе розкритися, якщо це буде прикладом ще для когось і я в цьому допоміг - це буде найкращим відчуттям, кращим, ніж безліч інших почуттів на планеті.

Мій довгий шлях почався з ідеї. Такаші Амано прав! Будь-які людські звершення починаються саме з ідеї. Ідея, яка живе в тобі, захоплює тебе, та так, що ти вже не можеш спокійно їсти і спати! На самому початку шляху, мої міркування були такі: в своєму Акваскейп я не хочу бачити багато корчів в стилі «Лісова гущавина», хочу отримати акваріум з камінням - у стилі Івагумі, але при цьому, щоб це не виглядало стандартно - фактурні камені на галявині грунтопокривних рослин. Мені хотілося підкреслити «суворість» каменю, підкреслити його потужність, але в той же час це повинен бути травник, що не мшарнік, а саме травник з рослинами, які б доповнювали і як би обволікали кам`яну композицію.

В якусь мить, в моїй голові визрів хардскейп і в ту ж секунду руки зажадали його реалізації, але як? На той момент в моєму арсеналі було близько п`яти виноградних корчів і близько 20 кілограм кам`яній!

Акваскейп: через терни до зірок!

Акваскейп: через терни до зірок!

Акваскейп: через терни до зірок!

Крутив я їх крутив, ставив і так і сяк ... ніби не погано, але якщо придивитися виходила не композиція, а «чорти що і збоку бантик».

Щоб моя розповідь був конструктивним, я періодично буду робити ремарки.

Ремарка № 1.

На початковому етапі акваскейпер повинен виносити свою ідею. Не поспішайте з реалізацією. Нехай на це піде місяць, два, рік в цьому немає нічого страшного, адже ви вже знаходитеся в процесі творення, не поспішайте вкорочувати ці миті. Думайте, уявляйте, переносите все на папір.

Про що я шкодую на сьогоднішній день, це про те, що на самому початку бачив лише скелет хардскейпа, але не уявляв деталей, не продумано чіткий план посадки рослин. Наступного разу, я буду продумувати все до дрібниць, аж до того, який фон, яка підсвічування буде ззаду акваріума. В ідеалі, перед початком роботи потрібно мати на руках готовий малюнок майбутнього Акваскейп.

Спілкуючись на форумі, багато хлопців кажуть: «Я не вмію малювати». Добре! Робіть ескізи, замальовки, немає, ... візьміть з інтернету картинку і спробуйте скопіювати її.

Після того, як ідея визріла, другим важливим моментом є пошук матеріалів для Акваскейп. Маючи мізерний запас каменів, корчів акваскейпер заганяє в себе рамки - він починає робити не те, що задумав. А виходить з того, що є і «ліпить горбатого».

Усвідомивши сказане в ремарці, я відправився на пошуки каменів. Мій вибір припав на діабаз габро - мабуть, це самий бюджетний і доступний варіант з усього різноманіття каменів. У будівельному магазині я купив 40кг. діабазу габро, продається він, як «Камені для лазні».

Акваскейп: через терни до зірок!

Варто зазначити, що в «банної упаковці» знаходяться різні камені. Є хороші екземпляри, але є і відверто шиплячі камені, з іржавим нальотом і прожилками. Будьте готові, до того, що 1/3 каменів буде непридатна для використання в акваріумі. У той же час, вартість 20-ти кілограмової упаковки становить 200-300 рублів, мабуть, це найдорожче придбання для Акваскейп. Але на цьому моя закупівля каменів не закінчилася. Справа в тому, що розмір «банних каменів» варіюється від 5 до 20 см. У моєму випадку, ці камені підходили лише в якості другорядних і декоративних каменів. Головний і допоміжний камінь повинні були бути великими, потужними. Їх я знайшов на базі, де продають: черепашник, піщаник, граніт, мармур та інші камені. Думаю, в кожному місті є такі бази. Пам`ятаю, зайшов я на територію бази, підскочив до купи діабазу і давай порпатися, як полівка, що риє нірку в поле =) Підходить мужик - сторож і дивиться на мене мовчазно, як на ідіота. Я йому кажу: «Мовляв, ти не подумай нічого поганого, мені просто потрібні фактурні камені для акваріума». Погляд мужика змінився, тепер він дивився на мене впевнено, як на людину, у якого «не всі вдома», але це можна пробачити ... з ким не буває.

У підсумку я вибрав чотири потужних каменю, загальною вагою 60 кг. І це вже коштувало в рази дорожче, здається 3200р. Їду з цими каменями додому, а за горло душить жаба. Знала б та жаба, що все це ще такі дрібниці, ... не квакала б, а мовчки дивилася б у вікно.

Ремарка №2

Початківець аскейпер повинен спочатку розуміти, що акваріумістика справа дорога, а вже тим більше акваскейп. У минулій статті, яку я написав про травнику, я говорив про те, що навіть новачкові по зубам зробити зі старту гарний акваріум з живими рослинами. І це дійсно так! В тій статті, я довів, що навіть при мінімальних вкладеннях, «Сидячи на бражці» можна виростити шикарний килимок Хемиантус куби і отримати акваріум з пишною рослинністю. Але проходить час, і ти розумієш, що це був твій базовий досвід, який дуже був потрібен. Але в той же час це не означає, що далі ти не повинен розвиватися. Так, можна виростити травник на саморобній СО2 брагу, але при цьому потрібно бути упертим і зносити всі тяготи «бражної епопеї».

У ключі сказаного, скажу, що поки я здобував камені, попутно у партнера нашого сайту ReefTime.ru, я замовив відсутнє обладнання балонну систему СО2, сам акваріум, тумбу, добрива та інші дрібниці. І ось довгоочікувана посилка прийшла ..., нарешті майже все готово до запуску акваріума.

Так, напевно, настав час для опису обладнання, яке знадобилося.

Tetra AquaArt Evolution Line 130 л. - акваріумний комплект.

Сучасного дизайну для досвідчених і початківців акваріумістів.

Характеристики:

- Високоякісний акваріум зі скла, габарити (77x38x62 см), обсяг 130 літрів-

- 8-мм флоат-скло, що не дає спотворень-

- Сучасний дизайн з панорамним переднім склом-

- Міцна кришка з двома довговічними люмінесцентними лампами Т5 (24 Вт)-

- Великі, зручні люки, завдяки яким можна легко годувати риб і отримати доступ до обладнання-

Комплект, включає в себе:

- Фільтр Tetra EasyCrystal FilterBox 600-

- Нагрівач Tetra HT 100 (100 Ватт)-

- 2 змінних картриджа (Tetra EasyCrystal FilterPack 600C)-

- Повітряний компресор Tetra APS 150-

- Високопористий розпилювач Tetra AS 35-

- Шланг для компресора Tetra AH 50-400-

- Захисний зворотний клапан Tetra CV 4-

- TetraMin 100 мл - основний корм для всіх видів тропічних риб-

- Засіб для води Tetra AquaSafe 100 мл - робить агресивну водопровідну воду безпечною і придатною для риб-

- Засіб для води Tetra EasyBalance 100 мл - дозволяє рідше підмінювати воду-

- Брошура Tetra «Облаштування акваріума».

Чому я вибрав цей акваріум? По-перше, варто сказати, що такий акваріумний комплект - це просто знахідка для початківця аквариумиста! Все, до самих дрібниць є в цьому наборі. По-друге, якість акваріума і його зручність гідно оцінить будь-який досвідчений акваріуміст. По-третє, особисто я шукав нестандартний акваріум для свого Акваскейп (стандарт 45 * 90 * 45), мені навпаки потрібен був високий акваріум, щоб була можливість встановити кам`яні брили. У акваріума Tetra AquaArt Evolution Line висота 77 см. І це те, що було мені потрібно. По-четверте, мені сподобалася зручна, опукла і містка кришка цього акваріума. Для вирощування «щільного травника» потрібно дуже потужне освітлення від 1 Ватт / л або 100Лм / л. Спочатку, я це розумів і планував додати 4-6 люмінесцентних ламп з відбивачами. Під кришку акваріума Tetra AquaArt Evolution Line вбрання мною освітлення прекрасно поміщалося і дуже легко встановлювалося. Ну і нарешті, по-п`яте, партнер сайту - інтернет-магазин ReefTime.ru зробив мені солідну знижку на даний комплект, плюс запропонував тумбу саме під це акваріум. Відмовитися було неможливо =)

Ремарка №3

Акваріум - це ваше простір для творчості! Плануйте акваскейп виходячи з можливостей і особливостей даного простору. Акваріум, який я вибрав панорамний, мені це подобається. Але чомусь, я часто чую негативну думку на форумах та відгуки: «Мовляв, фу ... панорама відразу немає»! Але дозвольте, панорама панорамі ворожнечу! В даному випадку, я не бачу ніякого спотворення, більш того, всі хто висловлює свій обурення, нехай подивляться IAPLC 2015 (Міжнародний і найпопулярніший конкурс акваріумного дизайну), так ось в ТОП-100 переможців є робота, виконана саме в панорамному акваріумі ... і це з 2500 робіт !!! Професійне журі такого серйозного конкурсу, без всяких «стереотипних Фу» гідно оцінила роботу в панорамному акваріумі.

Тумба Tetra AquaArt Aquarienunterschrank 100/130L.

Стильна тумба, спеціально розроблена для акваріумів Tetra серії AquaArt Evolution.

Характеристики:

- Дуже стійка, завдяки опорам товщиною 30 мм-

- З практичними отворами для кабелю і шлангів-

- Усередині тумби досить місця, як для техніки, так і кормів і засобів по догляду за водою-

- Сучасний дизайн зі скляними дверцятами молочного кольору-

- Розмір тумби: висота 773 мм х глибина 383 х довжина 748 мм-

- Доступна в двох кольорах: антрацит і бук-

Відносно тумби взагалі слів немає! Дуже сподобалася!!! Варто монолітом. Ця характеристика мені була дуже важлива, так як акваріум з урахуванням кам`яних брил, буде дуже важким. Стільниця тумби товщиною приблизно 50 мм. - перевіряв її, стрибав, скакав на ній ... не прогинається. Ніші тумби дуже місткі, зручні - це дуже важливо! Адже акваріум травник вимагає підключення великої кількості обладнання, зберігання інструментів, добрив, засобів і т.д. Безумовний респект виробнику за таку акваріумну тумбу!

Фільтрація в травнику.

Про фільтрації в акваріумі травнику можна розповісти багато. Але про це трохи пізніше. Тут опишу основні характеристики фільтруючого обладнання, яке я застосував.

У комплект акваріума Tetra AquaArt Evolution Line вже входить фільтр Tetra EasyCrystal FilterBox 600. Якщо ви початківець акваріуміст - цього фільтра буде цілком достатньо. Але мені потрібна була саме фільтрація зовнішнім фільтром, щоб збільшити акваріумні простір і тонко налаштувати - цей дуже важливий процес.

Я поставив зовнішній фільтр Tetra EX 600 Plus. Ось його характеристики:

Технологія фільтрів Тетра ІЕКСУ дозволяє надійно і безпечно видаляти з води зайві поживні речовини, підтримуючи її високу якість.

- Забезпечує кришталево чисту і безпечну воду-

- Швидка і легка очистка фільтруючих наповнювачів-

- Неймовірно потужний і тихий фільтр-

- У комплект входить все, що потрібно для швидкої і легкої установки, включаючи всі фільтруючі наповнювачі-

- Включає систему підкачки води для запуску фільтра і вентилі для точного регулювання напору-

- Система швидкого і безпечного ізолювання фільтра від циркуляції води-

- Регульовані з`єднання для легкого підключення шлангів-

- Оснащений функцією попередньої фільтрації, що дозволяє знизити необхідність обслуговування-

- Підходить для акваріумів об`ємом від 60 до 120 літрів-

Зовнішній акваріумний фільтр Тетра ІЕКСУ 600 Плюс забезпечує ефективну фільтрацію води в будь-якому акваріумі об`ємом не менше 60 літрів. Забруднена акваріумна вода очищається завдяки 5 різних видів фільтруючих наповнювачів. Вода проходить через керамічні кільця, біошарікі, традиційну губку, вугільний наповнювач і волокнисту прокладку, які видаляють різні частки бруду і забезпечують біологічну, механічну і хімічну фільтрацію. Очищення фільтра і заміна наповнювачів полегшується наявністю зручних ручок на кожній з фільтруючих корзин. Зливна трубка і шланг можуть бути легко відрегульовані під будь-який розмір акваріума. Вентилі, встановлені на вході і виході води, дозволяють точно налаштувати її потік відповідно до конкретних вимог. Для очищення просто повністю закрийте вентилі, після чого відключіть адаптер від самого фільтра. При цьому вода залишається в шлангах, що дозволяє не виконувати її повторну підкачування при наступному підключенні фільтра.

Додатково до цього основного фільтру, я використовував невеликий внутрішній фільтрікі - помпу зі склянкою, який наповнював синтепоном. Для чого, розповім, трохи пізніше.

Балонна система СО2 для травника.

Знову ж завдяки ReefTime.ru, я придбав бюджетну, китайську систему ISTA, опис: безшовний алюмінієвий балон CO2, опорна підстава для балона CO2 в комплекті, редуктор з електромагнітним клапаном забезпечує точне дозування газу CO2, електронний таймер з двома незалежно програмованими виходами, компактний V-подібний дифузор CO2 «3 в 1 »з лічильником бульбашок і зворотним клапаном, кольоровий стікер багаторазового використання поставляється в комплекті, тримач повітряного шланга.

Додатково до цієї системи був придбаний запасний 3-х літровий балон, щоб без суєти перезаправлять закінчився балон.



Дана система, мені сподобалася. Вона дуже схожа на JBL-системи, тільки коштує в рази дешевше. Проста в установці і експлуатації. Єдине, що я замінив штатний дифузор на дифузор ТМ Fluval.

Про налаштування подачі СО2 в акваріум поговоримо теж, трохи пізніше, в процесі опису запуску акваріума. У цій частині статті, залишилося сказати, що система СО2 + додатковий 3-х літровий балон обійшлися в 20.000р. До її покупку, жаба обгрунтовано квакала цілий тиждень і заспокоїлася тільки лише через два тижні, коли оцінила всю красу роботи даної СО2 системи.

Освітлення в Акваскейп.

Раніше я писав, що вирішив встановити під кришку акваріума Tetra додаткові люмінесцентні лампи з відбивачами. Але чомусь, в один момент мене переклинило. Справа в тому, що обраний мною акваріум Tetra має декоративний, пластиковий обід зверху. На цей обід встановлюється кришка. Не знаю чому, але я вирішив, що цей декоративний обід буде заважати при фотографуванні Акваскейп. Уже після «вчиненого злодіяння» ... я усвідомив, що Акваскейп фотографуються не за рівнем акваріума, а по рівень водної гладі ... Загалом, не знаю, який чорт у мене вселився, але я став акуратно віддирати декоративний обід від акваріума. Якщо ви думаєте, що це так просто ... хм ... я два дня його підрізав і виколупував, обід намертво був посаджений на силікон! Це була дуже складна і трудомістка робота, важливо було не пошкодити сам акваріум. Раджу не повторювати такий фінт вухами, в даному випадку - це поганий приклад =) Загалом, до кінця другого дня декоративний обід піддався і мені вдалося акуратно зняти його.

До речі, кажучи знявши обід, я переконався, що акваріум якісний, виробник взагалі, м`яко кажучи не пошкодував силікону ... навіщо його стільки під ободом ?! Напевно, щоб такі розумники, як я не хімічили =) І ще один момент, часто говорять, що «фірмові» акваріуми неміцні. Мовляв, силіконові шви слабкі. За всіх не скажу, але по відношенню до акваріума компанії Tetra стверджую - акваріум склеєний добротно! Акваріум Tetra AquaArt Evolution Line 130 л. не має ребер жорсткості (що плюс для акваскейпера), знявши верхній фіксуючий обід, я, по суті, порушив технологію виробника, акваріум високий, в акваріумі важкі камені, багато грунту ... і нічого !!! Акваріум варто, як миленький. Немає ні натяку, на те, що акваріум піде по швах!

При чому тут освітлення, запитаєте ви? А при тому, що після таких маніпуляцій мені довелося відмовитися від люмінесцентних ламп, так як кришку без декоративного обода вже не надіти.

Можна було приклеїти все назад, але на той момент, неабияк втомившись від вилучення обода, я вирішив, що раз віддер, значить так нехай і буде.

Акваскейп: через терни до зірок!

Акваріумна лампа JBL Solar Ultra Color Т5, 28 Вт, 60 см

З освітлення я придбав два світлодіодних прожектора Feron світлодіодний LL-843: 70W, 7000LM, 6400K, AC220V / 50Hz, 235 * 200 * 67mm, IP65 в сумі дають 14000Лм. Вартість 7000р. за пару. Плюс встановив над акваріумом одну люмінесцентну лампу BL Solar Ultra Color Т5 (була в наявності).

Освітлення вийшло дуже потужним!

Ще одним серйозним придбанням була система зворотного осмосу. Про її використанні обов`язково розповім нижче. Тут залишу посилання: «Осмос в акваріумі», «Придбання осмосу для акваріума». Її вартість обійшлася в 13000р.

З дрібниць: вигнуті ножиці, пінцет - куплені в мед техніці. Добрива Tetra PlantaPro Macro, Tetra PlantaPro Micro, Tetra CO2 Plus, Tetra Planta Start, Tetra Crypto, Tetra Plant InitialSticks. Підкладка і грунт Tetra CompleteSubstrate, Tetra ActiveSubstrate.

Акваскейп: через терни до зірок!

Акваскейп: через терни до зірок!

Акваскейп: через терни до зірок!

ФУВ, начебто з обладнанням все.

І ось настав хвилини, години, дні, тижні, місяці творчості ... це були миті радості, сказу, втоми і натхненності. Я - мої ангели і демони літали над акваріумом.

Установка акваріума і тумби.

Є така прикмета, першою до хати запускають кішку ... Будь ласка -)

цікава вислоушка Стефанія схвалила мій вибір і на протязі всього часу стежила, чи правильно я все роблю -)
Я не буду зупинятися на правилах установки тумби і акваріума, вони вже неодноразово описані, наприклад, тут. Зазначу, що акваскейперскій акваріум трохи відрізняється в догляді, ніж звичайний. Тому, бажано встановлювати його так, щоб у вас був доступ до нього з усіх боків.

Підготовка до запуску Акваскейп.

Центральний - головний камінь в моїй композиції важить 20 кг., Праворуч і ліворуч теж камені і теж десь загальною вагою в 20г. Для того, щоб убезпечити акваріум, під акваріум була покладена щільна підкладка. Дно акваріума було просілеконено гратами. Але до цього моменту, я обклеїв всю внутрішню частину акваріума малярською стрічкою і задув в акваріум монтажну піну, намагаючись рівномірно розподілити піну по дну і задньої стінки акваріума.

Акваскейп: через терни до зірок!

Коли піна висохла, я без праці витягнув її з акваріума і вирізав потрібну мені «подушку безпеки», на якій будуть стояти камені. Так само, як «подушки» я використовував пінопласт, який, як піну фіксував до дна і стінок акваріума на силікон. Підготовча робота була завершена.

Хардскейп.

Мабуть, це найважливіший етап в Акваскейп. Основа, від якої залежить все. Вирощувати рослини вже все дано навчилися, вже нікого не здивуєш пишними, соковитими рослинами. Саме хардскейп відрізняє простий травник «Город» від шедевра! Правила розстановки каменів, та й в цілому закони акваріумного дизайну добре розписані в цих статтях: «Дизайн акваріума порядок в хаосі», «Кам`яний хардскейп».

Ось що вийшло у мене в цей раз.

Акваскейп: через терни до зірок!

Акваскейп: через терни до зірок!

Акваскейп: через терни до зірок!

Акваскейп: через терни до зірок!

Перші дні після запуску

Акваскейп: через терни до зірок!

Акваскейп: через терни до зірок!

Акваскейп: через терни до зірок!

Зазначу, що в моєму випадку хадскейп піднімається вгору, до задньої стінки акваріума. З урахуванням схилу, застосовувати «жирну, земляну підкладку» було недоцільно. Я використовував підкладку Tetra CompleteSubstrate (вона як пісочок з поживними речовинами). Цю підкладку я перемішав з Tetra Plant InitialSticks, рівномірно розподілив таблетки Tetra Planta Start, Tetra Crypto і зверху засипав основний грунт Tetra ActiveSubstrate (легкий, пористий, схожий на керамзит). Вийшов хороший «шаруватий пиріг». Надалі, в процесі облаштування акваріум, я так само періодично підкладав пінцетом таблетки Кріпто.
Зовсім забув, ще, по дну акваріума я розсипав Тетра Бактозім (Живильне середовище для бактерій), і оскільки не було «сухих бактерій» розбризкав по дну 100 мл. Tetra SafeStart (Рідина з бактеріями). Ще на пробу пошматував і розсипав кокосове вугілля - сорбент і джерело удо. А також в якості експерименту в правий кут акваріума, де немає схилу, насипав садової землі для цитрусових рослин ... Думка була така - закисне або НЕ закисне? Чи не закисло =)

Невелика хитрість. Деякі камені я склеював між собою супер-клеєм і силіконом. Наприклад, ці висячі камені зчеплені один з одним.

Акваскейп: через терни до зірок!

Зроблено це було для міцності конструкції, адже вода і камінь точить! Тому перед заливкою акваріума водою все каміння були зафіксовані так, щоб не було навіть натяку, що вони ворухнутися.

Посадка акваріумних рослин.

Дуже важливо розуміти, як будуть розсаджені рослини. Важливо знати, як росте рослина. І як воно буде виглядати в конкретно заданій точці.

Акваскейп: через терни до зірок!

Акваскейп: через терни до зірок!

Акваскейп: через терни до зірок!

Вище я писав, що ні продумував план посадки, проте це не зовсім так. Безумовно, я для себе вибрав перелік рослин і зробив начерк, де яка рослина буде посаджено.

Акваскейп: через терни до зірок!

Однак, в подальшому, в процесі дозрівання акваріума, мною неодноразово змінювався план посадки. Толі я «не награлися з рослинами», чи то не до кінця уявляв, що вийде ... Зрештою, все це призвело до трудомістким робіт з пересадки рослин в уже діючому акваріумі.

Список рослин, які використовувалися в даному акваріумі:

Водний жовтець

погостемон Хелфер

Елеохаріс парвула і міні

Глоссостигма

Лілеопсіс бразильський

Гидрокотіла тріпартіта

Стаурогін

Мікрантемум монте карло

Гигрофіла Арагві і Дідіпліс Диандра

Мох фенікс і яванський

Анубиас бонсай і буцефаландри

Ехінодорус тенуллус, ехінодорус Рубра

Всі ці рослини були меристемних (крім анубов і Буцек) і замовлені мною у компанії «Акварюмка». Детальніше про меристемних рослинах можна почитати тут.

Акваскейп: через терни до зірок!

Акваскейп: через терни до зірок!

Акваскейп: через терни до зірок!

Все, що ви бачите в моєму Акваскейп, зросла з «меристемних баночок», які були доставлені мені приблизно за 4-е дня з Москви і ще дня 4-е чекали свого часу до посадки в акваріум. Мені не потрібно було турбуватися про те, що рослини зіпсуються. Крім того, було дуже зручно висаджувати меристемних рослини безпосередньо в акваріум. У моєму акваріумі рослини розташовувалися на різних рівнях, тому я спочатку висаджував нижній ряд, потім підливав води і додавав рослини середнього ряду, потім верхній ряд.
Думаю, багато хто знає, що посадка грунтопокривних рослин досить обтяжлива заняття, мерістемка полегшує цей процес!
Ремарка № 4
Чи замислювалися ви, коли-небудь, про сумісність акваріумних рослин? У процесі створення травника, мені довелося зіткнутися з тим, що одним рослинам було добре в акваріумі, а іншим погано. З чим це було пов`язано? Наприклад, такі рослини, як ліліопсіс і стаурогін ростуть повільно, а скажімо, монте-карло зростає досить швидко. В результаті їх спільної посадки виникає перекіс по добривах - одні споживають СО2, МІКРО і МАКРО повільно, інші швидко. Відповідно одним рослинам потрібна велика концентрація добрив, а іншим стільки не потрібно. Плюс до всього, величезну роль грає освітлення - одні рослини люблять інтенсивне освітлення, інші помірне. Додатково, в даному питанні ложку дьогтю додає посадка рослин на різних рівнях, тобто нижче або ближче до джерела освітлення.
У чому зовні висловився даний колапс. У тому, що на тлі потужного освітлення і хорошою дозування добрив мікрантемум монте-карло виглядав пишно, а ось стаурогін і лілеопсіс покривалися ксенокрокусом. Зменшуючи світловий день і дозування добрив, повільні рослини відновлювалися, зате монте-карло починало «гальмується» в зростанні.
Висаджуючи рослини, думайте про їх сумісності. Повільно зростаючі рослини бажано висаджувати в самий низ або в тінь, а швидкозростаючі рослини навпаки вгору.
У моєму випадку, непродуманість посадки і використання вищевказаних рослин привели до постійних маніпуляцій і пересадки.

Ремарка № 5
Хочу сказати два слова про деякі рослини. погостемон Хелфер - чудова, ніжна, акваріумна зірочка. У всіх описових статтях йдеться, що ця рослина ніжне, любить «стару» воду, вимагає «жирної підкладки». На 80% згоден з цим, але є зауваження. Погостемон Хелфер дійсно погано приймається на новому місці, але через місяць, при сприятливих умовах його починає «розпирати», рослина починає активно видавати дочірні рослина. Витримайте місячний термін, будьте гранично уважні до рослини в цей період, і воно вас віддячить красою і пишністю. Так само хочу зауважити, що «акваріумна зірочка» не особливо вимоглива до «жирному ґрунті». Деякі кущі, я висадив в кам`яний завал, де наявність грунту було мінімально (1-2 см.), А вже підкладки там тим більше немає. З плином часу, рослина прижилася і самостійно вкоренилося в скелях - упилося в камені.
Буцефаландри. Дуже повільно зростаюче рослина, невибаглива, вимагає помірне освітлення. Ця рослина, я взяв з іншого свого акваріума, де освітлення було мінімальним і не було подачі СО2. На мій подив, потрапивши під інтенсивне освітлення, гарну подачу СО2 і удо ... буцеваландри не покрилися ксенокрокусом, а навпаки активно почали цвісти. Тобто на відміну від анубиасов, буцеваландри не потрібно особливо ховати в тінь, рослина сприятливо сприймає інтенсивне висвітлення.
Мікрнтемум монте-карло. Зазвичай з цієї рослини роблять килимок. Однак, все частіше в конкурсних роботах IAPLC можна побачить висить каскад з монте-карло. Наприклад, ось фото конкурсної роботи, яка зайняла 1-е місце на IALPC 2015

Мікрантемум монте карло в IAPLC 2015

Мікрантемум монте карло

В даному випадку, мікрантемум монте-карло закріплений на корчах і звисає. Але як, як це зробити? Як закріпити цю рослину на корчі, камені, будь-якому іншому декорі? Це питання виникло у мене в самому початку створення Акваскейп і відповіді на який, на подив, я не знайшов в інтернеті.
Дослідним шляхом знайшов відповідь. Виявляється монте-карло, якщо можна так сказати росте за принципом моху. Берете пучок рослини і волосінню примотують його до корчі, можна навіть дуже туго прив`язувати. Ваулен, через тиждень іншу рослину піде вшир і йому потрібно буде просто надавати форму. У відношення кам`яній трохи інший підхід. Я намотував мікрантемум монте-карло на нержавійку і фіксував її на супер клей до каменя.

Акваскейп: через терни до зірок!

Акваскейп: через терни до зірок!

Акваскейп: через терни до зірок!

Акваскейп: через терни до зірок!

Ремарка №6
Зверніть увагу на те, як ростуть рослини в природі. На лісовій галявині немає такого, що спочатку зростає грядка осоки, потім лопухів, потім будяків. Всі рослини, як би переплітаються між собою. Так, є межі, наприклад, охопивши поглядом всю галявину можна сказати: «Тут ростуть жовтець, а там волошки», але чіткої межі між цими рослинами немає.
На нашому ресурсі, є багато матеріалів про правила посадки акваріумних рослин:
Грунтопокривні, низькорослі акваріумні рослини для переднього плану посадки.
Акваріумні рослини для заднього плану.
Але в той же час, ви повинні розуміти, що така посадка рослин це не догма. Можна взагалі побудувати акваскейп таким чином, що високі рослини будуть на передньому плані, а низькорослі будуть на задньому і це збільшить перспективу акваріумний композиції.
Сама посадка рослин не повинна мати чіткого зонування. У моєму акваріумі я домігся того, що ехінодорус тенуллус переплітається з лілеопсісом бразильським, а в їхній дует вклинюється водний жовтець. Стаурогін зростає окремої смугою, але його обплітає Глоссостигма, вона ж впивається в мікрантемум монте-карло і Марсилию. Або, наприклад, гигрофила Арагві сидить поряд з ехінодорус Рубра і якщо не вдивлятися, незрозуміло, де закінчується одне рослина, а де починається інше.

Вода в акваріумі з рослинами.

Зазвичай, коли акваріумісти стикаються з водорослевой спалахом в акваріумі, пошук проблеми починається з вимірювань азотистих сполук, зокрема концентрації нітратів, потім аналізується потужність освітлення, потім виглядає концентрація фосфатів, мікро-добрив, вирішується питання про частоту підмін води і т.д.
Всі ці дії, правильні, але зазвичай акваріумісти упускають найголовніше питання - питання параметрів акваріумний води (dH, kH, pH).
Раніше, вирощуючи хороші травники, я, особливо не замислювався про карбонатної жорсткості або «кислотності води». Знаю, що я не один такий, багато досвідчених акваріумістів теж не особливо обтяжують себе тестуванням акваріумний води, все робиться на око. Це в принципі правильно. Рослини самі показують добре їм або погано. Але все ж знати і контролювати параметри води потрібно.
Приблизно через місяць після запуску акваріума я зіткнувся з тим, що щотижня весь акваріум дико заростав ксенкрокусом. Камені, стінки акваріума, абсолютно весь акваріум за тиждень зеленів!!!

Акваскейп: через терни до зірок!

Акваскейп: через терни до зірок!

Що я тільки не робив. Спочатку грішив, що рослин поки мало і вони не зміцніли - зменшував світловий день і дозування добрив. Думав, що йде перекіс по Макро (Фосфат: Нітрат - 1/15), десь вичитав, що ксенокрокус пре через нестачу фосфатів, рекомендували довести фосфати до 2 мг / л ... А в підсумку, виявилося, що в моєму регіоні сильно змінилися показники водопровідної води! gH був 16, pH 8, kH теж ліз до 10. При таких параметрах води, як би ви не старалися, все одно ксенокрокус буде долати акваріум. Дійсно, можна сказати, що «водорості люблять лужну воду». Відбувається наступний процес - при таких параметрах рослини не здатні повноцінно споживати добрива, відповідно процес зростання сповільнюється, а надлишками добрив використовують водорості, які більш пристосовані до виживання в несприятливих умовах.
Детальніше дивіться: «Комфортні параметри води для акваріумних рослин».
Протестувавши крапельними тестами воду, усвідомивши проблему, я почав робити заміни води застосовуючи дистильовану воду. І одночасно замовив систему осмосу. Параметри води з під осмосу gH, kH по 0, pH 5.5, TDS 0, якщо стоїть ремінілізатор TDS 30. Шикарна вода для підмін! Змішуючи осмотичну воду з водопровідної, я через два тижні домігся наступних показників в своєму акваріумі: kH 3, gH 6-8, pH 6,5-7.0, TDS 120. За помахом чарівної палички акваріум ожив, ксенокрокус відступив, рослини почали рости!
Є різні методи використання осмосу в акваріумі, хтось, як я змішує його з водопроводом, хтось ллє чистий осмос і тримає потрібні параметри води за допомогою бусетров. Але, в будь-якому випадку, осмотичний фільтр - друг і товариш акваскейперов.

Застосування добрив в акваріумі-травник.

Загальні постулати щодо концентрації добрив неодноразово розписувалися на нашому сайті і форумі, зокрема за посиланням «Комфортні параметри води для акваріумних рослин» є розгорнуту відповідь нашого модератора Юлії Мокеева. Додатковий матеріал: «Акваріумні рослини для початківців», «Добрива для акваріумних рослин Tetra».
моя Ремарка № 7 з даного питання, буде полягати в наступному. Всі акваріуми індивідуальні, тому всі цифри і дані щодо добрив середньостатистичні, загальноприйняті. Ви повинні орієнтуватися на них, але в той же час враховувати специфіку свого акваріума і своїх рослин. Якщо ви початківець акваріуміст і в вашому акваріумі помірне освітлення, прості рослини (валліснерія, прості криптокорини), то вам не потрібно гнатися за МІКРО і МАКРО добривами. Можна використовувати, наприклад, комплексне добриво Tetra PlantaMin і все! Цього буде достатньо для росту простих рослин. Можете в якості джерела СО2 поставити бражку або використовувати Tetra СО2 Plus. І тільки, якщо мова йде про щільному травнику треба замислюватися про наступних питаннях, важливість яких нижче розписана в порядку черговості: освітлення, СО2, Макро-удо, Мікро-удо.
У моєму випадку, я використовував балонну СО2 систему, комплексне Мікро і Макро добрива + моносостави нітрату (N), фосфату (P) і калію (K) - для точної коригування NPK (воно ж Макро). Я тестував акваріумну воду на вміст цих елементів, але тільки на самому початку, для розуміння як, в якій кількості і за який проміжок часу рослини «виїдають» добрива.
У моєму випадку, рослини з`їдали NPK під нуль за три дні. Тому я вносив добрива через день. І в подальшому орієнтувався станом рослин і відштовхувався від проведених мною маніпуляцій (зменшив світловий день = зменшив дозування добрив).
Окрему увагу варто приділити подачі СО2 в акваріум. Концентрація СО2 в акваріумі з рослинами, в світловий день повинна становити 10-40мг / л. Ніякими спеціальними тестами я не користувався, а орієнтувався тільки на дропчекер. У той же час, змушений не погодиться з загальною думкою, що подача СО2 в акваріум повинна становити 2-3 бульбашки в секунду. Я не використовую лічильник бульбашок і вважаю, що це вже дуже відносний вимірник необхідної подачі СО2. По-перше, все залежить від маси рослин в акваріумі, у кого-то 5 растючек, а у кого-то сади Семіраміди, відповідно споживання добрив в кожному акваріумі різному. А по-друге, багато що залежить від способу подачі СО2 і розпилювача СО2.
Є божевільна кількість розпилювачів СО2 - дифузори, атомайзери, драбинки ... при тому, у кожного індивідуально розпилювача від різних виробників свої особливості і властивості. Кожен такий розпилювач видає різні бульбашки СО2 по діаметру. А це значить, що відповідно відбувається різна інтенсивність і продуктивність розчинення СО2 у воді.
У цьому акваріумі, я випробував різні дифузори: китайський, йшов в комплекті з установкою СО2, дифузор Dennerle і все ж, все ж повернувся до свого старого, доброго Флюваловскому розпилювача. Китайський дифузор відразу поклав на полицю, він видавав просто мега-бульбашки, дифузор Dennerle хороший, але все ж. А ось дифузор Fluval, який представляє з себе невеликий пластиковий корпус з керамічної таблеткою, став незамінним помічником.

Цей дифузор «дуже тугий», тобто, скажімо, бражка його «не продаючи». Але якщо у вас балон, то даний дифузор починає видавати СО2 у вигляді дрібного пилу з бульбашок. Бульбашки настільки дрібні, що навіть вода їх не сильно охоче виштовхує на поверхню, бульбашки манірно піднімаються вгору, при цьому від будь-якого коливання води бульбашки бовтаються з боку в бік, роблячи хитромудру траєкторію. Звичайно, при такому розпиленні значно збільшується продуктивність розчинення вуглекислого газу у воді.

Єдиний недолік цього дифузора в тому, що він часто «забивається», при цьому подача СО2 може або не відбуватися взагалі, або зривається шланг з дифузора. Щоб цього не відбувалося потрібно щотижня розбирати дифузор і вимочувати керамічну таблетку в білизні (~ 15 хв.), Після таблетку промити і кілька хвилин потерти щіткою. Іноді навіть ці маніпуляції не допомагають. У таких випадках, береться наждачний папір (мінімальне зерно ~ 10), на неї кладеться таблетка і акуратно треться круговими рухами (несильно, недовго, без фанатизму).
Є і ще один секретик. Зазвичай СО2 дифузор встановлюють в самий низ акваріума і все. Але якщо дифузор встановити ще і під потік води від фільтра, бульбашки починають розлітатися по всьому акваріуму, вони ще довше за часом досягають поверхні води.

У моєму акваріумі, я встановив дифузор (1) під флейту (2) від зовнішнього фільтра Tetra Ex, флейта повністю занурена в воду, все її дірочки заткнуті сірником, крім останніх двох, під якими знаходиться дифузор. У підсумку виходить відмінне розпорошення СО2 і в той же час рослини не баламутить від струму води. Під № 3 на картинці зображено невелика помпа зі склянкою, яка може використовуватися в якості нічного аерації або фільтрації через синтепон після збирання в акваріумі.

Прибирання в акваріумі травнику.

Прибирання в травнику нехитре заняття, за винятком часу. Стрижка, пересадка рослин, протирання стінок акваріума губкою, обробка декору зубною щіткою, використання пластикової карти для видалення водорослевого нальоту, підміна води ... все це займає багато часу. При мінімальних маніпуляціях йде приблизно 1 години.

Ну, а зараз ... буде такий собі лайфхак, як модно зараз говорити =)
Уявляю Вашій увазі електричну зубну щітку на батарейках аля`made in China!

Дивно, дуже дивно ... але даний агрегат радив сам маестро Такаші Амано !!! Однак, чомусь ніхто, ніхто в інтернеті про це не говорить.
Як я вийшов на застосування електричної зубної щітки в акваріумі. Пам`ятайте, я розповідав вам про «атаку ксенокрокуса» через погані параметрів води. Так ось, уявіть, як я щотижня мучився, коли чистив від водорослевого нальоту 20-ти кілограмову, фактурну брилу. Уууу ... страшно згадати, міг два години стояти над акваріумом в позі Квазімодо. Ось тоді-то я знайшов на одному старенькому, архівному акваріумному сайті статтю Такаші Амано, де він побіжно говорить про щітку Oral-B Pulsar. Маестро, про Великий Маестро ... мені нічого не залишалося, як зробити сайкейрей (глибокий, шанобливий уклін в Японії) і піти на аліекспресс замовляти щітку.
У чому краса цієї щітки?!
- Вона працює на пальчикових батарейках. Корпус щітки герметичний. Що фактично виключає потрапляння води всередину. Пару раз, коли я їй довго працював під водою (півгодини-годину) щітку замикала. В такому випадку, відкривав відсік з батарейками, витягав їх, боявся корпус щітки, протирав батарейки і ставив все назад. Сільву пле, можна далі працювати!
- Головка щітки кругла і вібрує. Це дозволяє проникати в найдрібніші щілини каменю, туди, куди звичайна щітка не добереться. Дозволяє не натирати камінь, як навіжений і не сіпатися в акваріумі, як епілептик. Дозволяє обробляти самі мудрі елементи декору. Так само добре зчищають водорослевой наліт у стику води і грунту - не піднімає сильної суспензії.
- Ціна щітки, яку я придбав 400 рублів. Є щітки і за 2000 рублів. У чому різниця не знаю. Зазначу, що обрана мною щітка тільки вібрує, в ідеалі було б здорово придбати щітку, голівка якої крутиться. Якщо хтось знає такі, прошу залишити коментар внизу статті.

Я радий, що у мене з`явився такий інструмент, тому раджу його і вам. У той же час, напевно, скажу, що якщо у вас простий акваріум і камені особливо не рельєфні ... не беріть таку щітку, все можна зробити звичайною щіткою. Так само, не чекайте, прям вау-ефекту, все одно терти доведеться. Я б назвав цей інструмент - щітка для делікатного чищення акваріума. Беріть не акумуляторну щітку, а саме на батарейках. Самі батарейки служать довго, я вже місяці три не міняв, Амано говорив, що на півроку вистачає заряду від пари батарейок.

муки творчості

Коли я усвідомив, що створений мною хардскейп неповноцінний, коли рослини почали набирати форму і ця форма мені не подобалася ... довелося приступити до Підводячи-діггерскім робіт. Натягнувши гумову шапочку для плавання =), я «на живу» виправляв помилки: пересаджував рослини, додавав корчі, поміняв задній фон, прибирав амановскую доріжку ... О-о-о-о! Що я тільки не робив, щоб привести акваріум в людський вигляд, стільки часу було витрачено на пошук «фінальної концепції». В один момент навіть подумав, а не причепити мені до каменя лосині роги.

Акваскейп: через терни до зірок!

Ну а що!? Якщо вже не перше місце на IAPLC буде, так точно «Лосиний шедевр» запам`ятають назавжди =) У метаннях я все ж і цю ідею випробував, правда, не з рогами, а з корчами.

Акваскейп: через терни до зірок!

Аля`Лось в фотошопі.

Акваскейп: через терни до зірок!

Аля`коряжние роги лосеша.

Акваскейп: через терни до зірок!

Акваскейп: через терни до зірок!

Акваскейп: через терни до зірок!

Інші етапи ходіння по муках творчості:

Акваскейп: через терни до зірок!

Посадка рослин десь на початковому етапі, зверніть увагу на задній фон.

Акваскейп: через терни до зірок!

В один прекрсний вечір, з подачі нашого модератора ФФ Sоroka, я пріскокал з роботи додому і не роззуваючись накинув на задню стінку акваріума чорну куртку ... стало краще.

Акваскейп: через терни до зірок!

Без куртки =) Зверніть увагу також на коряжкі, ... намагався ними, як би укутати центральний камен.

Акваскейп: через терни до зірок!

Без корчів, без рогів, на темному тлі. Нудно якось.

Зверніть увагу на посадку рослин. Начебто нічого, але, по-суті, город - грядки. Немає переплетення рослин.

Акваскейп: через терни до зірок!

У якийсь момент мене потягнуло все таки на "Лісову гущавину". Дістав "пазуристу корч" зі свого мшарніка і Сільву пле! ... Але виникла проблема, корч забирала на себе всю увагу, сенс в каменях пропадав.

Акваскейп: через терни до зірок!

Акваскейп: через терни до зірок!

Продовжуючи лосину епопею, намагався встановити посередині мангрових коряжку.

В якийсь момент, мені все це набридло, дико втомився морально і фізично. Одного вечора розмірковуючи сам з собою, я згадав ще одну мудрість від Амано: «Побудова Акваскейп не повинно бути важким, до акваріума потрібно підходити легко, не потрібно годинами виміряти положення того чи іншого декоративного елемента», так само згадав відео, де на Московському семінарі Такаші Амано давав майстер-клас. Згадав, як він встановлював камені - бере в руки камінчики, розкидає їх у акваріумі у вільному порядку, а потім просто прибирає зайві...

В одне суботній ранок, я в змозі шавасани (йога, стан глибокого розслаблення) підійшов до акваріума, зробив пару намасте (індійське вітання), провів ще пару окультних маніпуляцій =) І ось приступив: «викорчував» всю праву частину, на місці якої, легко і невимушено став робити насип з каменів. При цьому я не особливо намагався думати, який пліч у каменю краще, просто клав камінь в акваріум, думаючи тільки про його природному положенні. Потім, в утворилися межу камінням щілини насипав грунту, розсадив рослини, закріпив на деяких каменях мікрантемум монте-кало ... і нарешті отримав перше задоволення від свого Акваскейп. Насип поєднувалася з головним каменем, в той же час давала хоч і невелику, але все ж перспективу.

Залишився один лише питання, що робити з лівою стороною акваріума ?! Камені там стояли добре, але якось плоско і вони не дуже поєднувалися з правого насипом. Чесно кажучи, спочатку навіть не уявляв, що туди можна було б додати ... У одну прекрасну мить у мене стався інсайт - осяяння! Взяв корч, приміряв, відрізав потрібну частину, намотав на корч анубіаси, мох, мікрантемум монте-карло. І підвісив її на ліву стінку акваріума. Акваріум став завершеним і цікавим. Залишилося дочекатися моменту, коли рослини знову наберуть пишності і можна приступати до фотографування.

Акваскейп: через терни до зірок!

Фото зроблено десь уже перед фіналом. Справа вже є кам`яний завал, але ще не пропала "лосина коряжка" =)

Треба перевірити і проаналізувати зйомка акваріума

Дорогі мої читачі, дякую, що ви подужали мої «каляки-маляки». Але це ще не фінал =). Щоб розрядити обстановку, подивіться, будь ласка, відео-ролик, який я зняв про своєму акваріумі. Сподіваюся, він вам сподобається!

Що скажете? Красиво!? У даній темі, залишається один тільки не розібраний питання - як фотографувати всю цю красу?
Основні принципи фотографування акваріума викладені в цій форумного гілці. Однак, на ділі все виявилося набагато складніше.
1. Найважливіший момент - потрібно вибрати найкраще висвітлення і підсвічування акваріума. Подивіться, як по-різному виглядає акваріум при зміні джерел освітлення, висоти їх установки, кольору і інтенсивності підсвічування.

Акваскейп: через терни до зірок!

Акваскейп: через терни до зірок!

Акваскейп: через терни до зірок!

Акваскейп: через терни до зірок!

Акваскейп: через терни до зірок!

Акваскейп: через терни до зірок!

Акваскейп: через терни до зірок!

Акваскейп: через терни до зірок!

Акваскейп: через терни до зірок!

Акваскейп: через терни до зірок!

Акваскейп: через терни до зірок!

Акваскейп: через терни до зірок!

Акваскейп: через терни до зірок!

Акваскейп: через терни до зірок!

Акваскейп: через терни до зірок!

Акваскейп: через терни до зірок!

Моя фото-сесія тривала три вечори, кожен раз я міняв параметри освітлення і шукав найкращий варіант. Адже дуже важливо не зіпсувати хороший акваскейп неякісної фотографією.
Ось мій алгоритм фотографування:
1. Підготовка: ставите фотоапарат на штатив, виставляєте настройки «під себе» (стандартні ISO 800, F 8, зона фокусування загальна, автоопределение джерела світла або ЛЛ лампи). Потім змінюючи джерела освітлення, варіюючи їх висоту, робите по парі фото. Вибираєте найкращий варіант.
Пробні фото потрібні для того, щоб не робити 1001 фотография, щоб в процесі фотографування зайвий раз не «наганяти пилу біля акваріума», а зосереджено і цілеспрямовано працювати над вже обраним варіантом.
2. Приблизно за тиждень до фотографування здійснюється марафетная - легка стрижка рослин.
3. За день, два проводиться генеральне прибирання акваріума: ретельно очищаються стінки акваріума, натираються камені, підсипається свіжий пісочок (якщо є Амановскіе доріжки), остаточно видивлявся положення рослин, вносяться легкі корективи, підмінюється 1/3 води. Для найкращої фільтрації суспензії і піднятою каламуті, після збирання ставитися внутрішній фільтр, в який вкладається синтепон. Додатково можна застосувати Tetra CrystalWater.
4. У день зйомки, приблизно, за 6-ть годин миємо руки - ОБОВ`ЯЗКОВО !!! І мокрими руками акуратно прибираємо трубки зовнішнього фільтра, градусник, обігрівач. На внутрішній фільтр з синтепоном натягуємо пакетики і акуратно витягаємо його з акваріума. Акуратно пальцями або пінцетом прибираємо з поверхні води сміття, якщо є. Ретельно протираємо все стінки акваріума з зовнішньої сторони ганчіркою, використовуючи при цьому очищувач для стекол або ацетон (рідина для зняття лаку з нігтів).
5. Під час зйомки під рукою мати ганчірочку, сачок, пінцет, якийсь металевий прут, довжина якого дорівнює висоті акваріума.

Для чого всі ці скрупульозні дійства потрібні? Під час зйомки, я зіткнувся з «вибесітельной ситуацією», коли начебто все готово до зйомки, але раптом бачу, що одна Растючка вилізла корінням і псує всю картину, поліз руками виправляти, піднялася суспензія ... все, чекаєш, коли суспензія опуститься. Або побачив на поверхні води шматочок відірвалася листочка, прибрав листочок, але зате з рук в воду потрапили ворсинки і пил...
Для чого потрібен «металевий прут, довжина якого дорівнює висоті акваріума»? Будьте готові до того, що сам процес зйомки забере у вас багато часу. По-перше, потрібно зловити рибок в красивому положенні, а це дуже складно зробити. По-друге, є риби, які псують всю картину, наприклад, під час зйомки, я змагався з Отоцинклюс - хто кого перший вибесіл =). Тільки настрою камеру, тільки приготуюся до зйомки, а ця зараза випливає і присмоктується до передньої стінки акваріума. І сидить на ній до упору, стуки по склу, махання руками не допомагають. Руками в воду лізти небажано ... Загалом, нічого кращого я не знайшов, як взяти шампур і ганяти їм Отоцинклюс. Ну і по-третє, навіщо потрібен шампур, .. щоб ганяти равликів =) У травнику котушки, покемони та інші равлики - це незамінні друзі! Але таке відчуття, що як тільки ти зібрався фотографувати, вони як спеціально вилазять на фотосесію ... і дефілюють по всіх стінок акваріума.

Напевно, на цьому, дорогі друзі, буду закінчувати свою розповідь. Звичайно, всіх емоцій не передати, всі нюанси побудови Акваскейп не розповісти в одній статті. Маю велику надію, що моя стаття надихнула вас. Тому від щирого серця бажаю вам пройти свій шлях - через терни до зірок!
Свою роботу я назвав: «Там де живе червоний дракон Ка Ріу» - «Somewhere where there the red dragon Ka Riu lives». Ka Riu є невеликим драконом, тільки семи футів завдовжки. Його колір - червоний, огнено-червоний. Деякі джерела навіть говорять, що все його тіло знаходиться в полум`ї.

Наостанок фотографій фінального варіанту.

Акваскейп: через терни до зірок!

Акваскейп: через терни до зірок!

Акваскейп: через терни до зірок!

Акваскейп: через терни до зірок!

Акваскейп: через терни до зірок!

Акваскейп: через терни до зірок!

Акваскейп: через терни до зірок!

Акваскейп: через терни до зірок!

Акваскейп: через терни до зірок!

Акваскейп: через терни до зірок!

Акваскейп: через терни до зірок!

Акваскейп: через терни до зірок!

Акваскейп: через терни до зірок!

Сподіваємося, що наші відео-матеріали будуть вам корисні і сподвигнуть вас до творчості!

Сподобалося? підписуйтесь на YouTube канал ФанФішкі!

Щоб нічого не пропустити: 104:

Поділитися в соц мережах:

Схожі
» » Акваскейп: через терни до зірок!