u.AquaFans.ru

Освітлення акваріума своїми руками

Освітлення акваріума своїми руками,

світлодіодні led-прожектора в акваріумі
Одним з ключових моментів змісту здорового, красивого акваріума з пишними акваріумними рослинами є ОСВІТЛЕННЯ! Основні моменти підбору аквариумного освітлення вже були висвітлені на ФанФішка.ру, в цій СТАТТІ. Тут же, хотілося б поділитися з читачем своїм досвідом створення повноцінного, якісного освітлення для акваріума з живими акваріумними рослинами.
Отже, мова піде про створення змішаного освітлення: про встановлення світлодіодних прожекторів (далі - «СД-прожектор») в пластикову акваріумну кришку і люмінесцентної лампи Т5 (далі - «ЛЛ Т5»). Також в цій статті ми розглянемо питання установки кольорів в акваріум для охолодження води в літній період.

Рекомендоване відео



У першому ролику, згадується ще один треш-ролик, кому хочеться іронії, ось він.

Підписуйтесь на наш YouTube-канал, щоб нічого не пропустити

РОЗГЛЯНЕМО ВСІ ПИТАННЯ ПО ПОРЯДКУ:

- Що таке змішане освітлення, навіщо воно потрібне?
- Чому саме СД-прожектор?

- Чому саме в кришку?
- Навіщо потрібна лампа Т5?
- Вибір СД-прожектора?
- Що знадобиться для створення освітлення своїми руками?
- Процес складання аквариумного освітлення своїми силами.
- Скільки це буде коштувати?
- Чи варто морочитися? Який ефект?

Що таке змішане освітлення, навіщо воно потрібне?
змішана ОСВІТЛЕННЯ - це поєднання різних джерел освітлення. Хорошим прикладом такого освітлення є світильник ADA Solar I, де Такаші Амано поєднує металогалогеновими прожектор MH-HQI 150Ватт з двома лампами ЛЛ Т5 по 36 Вт.
освітлення Такаші Амано
Взагалі, якщо говорити про якісне акваріумний освітленні, то на наш погляд металогалогеновими прожектор (далі - МР) в поєднанні з ЛЛ - це найкращий варіант. Таке освітлення «пробиває» навіть найглибші акваріуми, характеристики такого освітлення максимально наближені до природного - сонячного освітлення. Ну, а візуальний ефект, вас просто порадує - іскристі відблиски хвиль на дні акваріумі, тіні від рослин і рибок, природні, насичені цвета.Зачем ж потрібно таке змішане освітлення? Все дуже просто, щоб відтворити «ефект сонця» в своєму акваріумі: ефект сходу, зеніту і заходу.
Погодьтеся, Сонце не світить 24-е години на добу, максимальна інтенсивність сонячного світла спостерігається лише вдень, в обідній час. Весь інший час Сонце або сходить, або заходить, інтенсивність освітлення поступово збільшується, а потім зменшується.
Приблизно такого ж ефекту можна домогтися при наявності змішаного світильника (освітлення), коли спочатку включаються ЛЛ Т5 (схід), потім на 3-4 години додається прожектор (вища точка), а потім (захід) знову працюють тільки ЛЛ Т5.
Плюси такого освітлення зрозумілі:
1. Акваріумні рослини отримують найбільш природне освітлення. Встановлюється певний ритм.
2. Попередження водорослевой спалаху. Потужне, тривалий, а тим більше неправильне освітлення прямий шлях до водорослевой спалаху. Потрібно лише створювати пік активності освітлення, а не світити, "випалювати" акваріум 12 годин в день.
3. У той же час, наявність потужного, спрямованого і якісного освітлення, в достатній кількості - це запорука успіху!
Чому саме світлодіодний led-прожектор?
Чому саме в кришку?
Єдиним істотним недоліком металогалогеновими світильника є те, що він дуже сильно нагрівається !!! На жаль, використовувати таке освітлення можна тільки лише в відкритих акваріумах (без кришки), на відстані мінімум 30 см. Від поверхні води, застосовуючи при цьому підвіси або стоїку для світильника.
Коли вирішувалося питання про те, яке ж освітлення буде в нашому акваріумі, я виходили з того, що акваріум буде закритий (з кришкою). По-перше, так хотіла дружина =), по-друге, я був згоден з нею, що акваріум з кришкою виглядає вдома, як то більш затишно, плюс будинку «бродять» коти, які щовечора дивляться «АкваТелевізор», ну і все таки будинок - це не виставковий центр і не лабораторія ADA ... металлогалогеновие софіти в будинку - це перебір! Право, тут вже кожен вирішує сам ... моя думка не догма.
Так ось, аналогом металлогалагенового прожектора, є світлодіодний. Зауважу відразу слово «аналогом» в лапках ... все ж різниця суттєва є. По-перше, світлодіодне освітлення, на відміну від МГ дискретно. дискретність (Від лат. Discretus - розділений, переривчастий) - властивість, що протиставляється безперервності, переривчастість. Щоб пояснити на пальцях, нижче фото-приклад, як виглядає суцільною і дискретний спектр.
дискретність ламп
дискретний спектр
Таким чином, ми бачимо, що спектр світлодіодів, не найкращий. І справа тут, навіть не в піках червоного і синього кольору, а саме в тому, що акваріумні рослини на самій-то справі, в процесі фотосинтезу поглинають весь видимий спектр, а він у СД неповноцінний.
У чому ж схожість МГ і СД? Навіщо спочатку робити таке «неякісне» освітлення? Відповіді на ці питання розкриють плюси СД-прожекторів.
1. Як і металлогалагеновий прожектор, світлодіодний має спрямоване освітлення. Тобто, ККД світлодіодів набагато вище, ніж, наприклад, у люмінесцентних ламп, ефективне застосування яких, можливо лише з відбивачами. Якщо говорити побутовою мовою, то СД і МГ-прожектори «б`ють» в одну сторону, а не «розпорошуються» зовсім. Саме ця властивість дозволяє «пробивати» МГ і СД-прожекторам найглибші акваріуми і товщу води в 60 і більше сантиметрів.
2. На відміну від МГ, світлодіодний прожектор не випромінює надмірне тепло. Перевірено! З лицьового боку СД-прожектор взагалі не нагрівається, а задня частина нагрівається, але терпимо (терпимо для руки і пластикової кришки). Деякі акваріумісти радять ставити кулера на СД, для відведення тепла, але поки навіть зараз, коли на вулиці +36, я не бачу в цьому необхідності. Знову ж це не константа, у всіх своя специфіка.
3. Світлодіодне освітлення - це на сьогоднішній день саме економне освітлення. Ви заощадите в 3, в 10 разів на електроенергії.
4. Суттєвим недоліком, люмінесцентних ламп, є їх мерехтіння з помітною навіть для ока людини частотою. У зв`язку з чим, при тривалому впливі ЛЛ на людину, у нього дуже швидко втомлюються очі. Світлодіодні джерела живляться постійним струмом, тому у них мерехтіння відсутня.
5. Інші позитивні моменти СД: безпека (працюють при низькій напрузі, що важливо для акваріумної справи) і тривалий термін роботи (до 100000 годин).

Навіщо потрібна лампа Т5?
Від тому, що люмінесцентні лампи Т5, краще ніж Т8, думаю, багато хто вже знає, тому я не буду тут акцентувати на цьому особлива увага.
Я застосував ЛЛ Т5 в своєму випадку, по-перше, для створення змішаного освітлення, а по-друге, для поповнення дискретності світлодіодного спектра.
А саме, була застосована так звана лампа «Фул спектр».
Акваріумна лампа JBL Solar Ultra Color Т5, 28 Вт, 60 см Люмінесцентна лампа для акваріума, призначена для забезпечення інтенсивного освітлення. Лампа JBL Solar Ultra Color Т5 має підвищену потужністю в порівнянні зі стандартними лампами Т8 і має повний спектр кольорів.
При застосуванні в акваріумі лампи JBL Solar Ultra Color, ви отримаєте посилення передачі червоного і синього кольорів акваріумних риб та інших мешканців акваріума.
Маючи підвищену частку червоного і синього кольорів в спектрі, акваріумна лампа JBL Solar Ultra Color стимулює синтез хлорофілів, що в свою чергу прискорює процес фотосинтезу.
спектр акваріумний лампи Т5
Природно дана лампа була встановлена ​​з відбивачем / рефлектором. Зауважу, що я хотів спочатку встановити 2-е такі лампи, для рівномірності освітлення і хорошою потужності, але на жаль розміри кришки не дозволили зробити це.

Вибір СД-прожектора
прожектор для акваріума
До вибору і придбання світлодіодного прожектора потрібно поставитися з особливою педантичністю. Це дуже важливий і дорогий момент, що не приділивши належної уваги якого, можна просто викинути гроші на вітер.
Оскільки на ФанФішке, в цьому питанні я першопроходець, довелося мені вичитати купу інформації, переглянути безліч характеристик різних прожекторів і світлодіодних панелей, зібрати мізерну інформацію по форумам і поспілкуватися з нечисленними знавцями світлодіодного справи.
І так, який висновок був зроблений! На 100-110 л. акваріум, чистого обсягу потрібно:
1. Два світлодіодних прожектера. Так як, вони мають направлене світло і один, хоч і більш потужний прожектор не охопила всю площу дна і водойми в цілому.
Якщо кришка дозволяє, можна ставити і три прожектора (меншої потужності), що дасть вам більше впевненості в тому, що прожектори швидко не згорять. На жаль, ремонту СД-прожектори не підлягають. Менш потужні прожектори менше нагріваються, відповідно ризики зменшуються. У той же час, чим менше Ватт у СД, тим менше його «пробивна» здатність і інші його характеристики теж. Загалом, все потрібно прорахувати і прикинути.
2. Всім відомо, що світлодіодне освітлення набагато могутніше номінального. Тобто потужність світлодіодів в Ватах вимірювати як мінімум не коректно.
Ось я і задався над питанням, а скільки ж тоді ват то потрібно на мій акваріум. Вірити продавцям на ринку, які говорять: «УмножЯй на три дарагой і будуть ті реальні вати» - нерозумно! Загалом, довелося мені і в цьому питанні поритися і знайти більш чітку інформацію.
А істина досить проста, освітлення, крім Ватт має масу характеристик, в тому числі: люмени - це кількість світла, що випромінюється / випускається джерелом світла. Джерело світла зі світловим потоком в 1 люмен, який рівномірно висвітлює яку-небудь поверхню площею 1 квадратний метр, створює на ній (поверхні) освітленість 1 Люкс.

Дослідним шляхом, аквариумистами було встановлено, що для хорошого травника, для голландського і Амановского акваріума потрібно 50-70 Люмен на літр чистого обсягу води.
Завдання було вирішена і вибір прожекторів став гранично конкретним - потрібно два прожектори, щоб в сумі їх люменів вони давали 50-70 Лм / л.
3. І останні два важливих момент при виборі СД-прожектора - це все-таки: спектр та Кельвіна.
Як виявилося, прожектора рясніли різноманітністю: були теплого світіння, холодного світіння, натрапив я навіть на RGB прожектори (і довго розбирався, що це за штука така-то))). Але, нам потрібен тільки один прожектор - зі спектром максимально наближеному до денного. У такого СД найбільш оптимальні характеристики.
Кельвіна (К) - це колірна температура будь-якого джерела світла. Це міра нашого враження від кольору даного джерела світла. Для утримання акваріумних рослин рекомендовано від 6500 до 8000 К.
Примітка: Дана стаття була написана в 2014 р. з тих пір, вже багато води утекло. На дворі 2017р. і зараз взагалі немає ніяких проблем зі світлодіодними прожекторами і сд-стрічками. Більш того, СД-прожектори стали плоскими і компактними. І як показує практика вони прекрасно можуть бути використані в Акваскейп, приклад: Акваскейп: через терни до зірок. Так, звичайно, можна довго дискутувати і чіплятися до PAR СД-прожекторів, проте - це бюджетний варіант, який прекрасно працює.
Примітка 2: Середня цифра Люмен для хорошого травника 50-70 Лм / л. Однако, прошу вас враховувати індивідуальну специфіку свого акваруіма: висоту водяного стовпа, щільність посадки рослин, видові особливості того чи іншого рослини. Тобто, вище зазначений цифри - це приблизний орієнтир. Якщо у вас буде щільний, супер-скейп то спокійно можна розганятися і до 100 Лм / л і 150 Лм / л.

Що знадобиться для створення освітлення своїми руками?

Скільки це буде коштувати?

По-перше, знадобляться вмілі руки, без них ніяк. А так же інструменти: дриль, електро-лобзик, болгарка, інше дрібне інструмент (викрутки, ключі, плоскогубці, інше). Якщо у вас немає лобзика або болгарки, що не впадайте у відчай. Просто доведеться все робити руками, наприклад, ножівкою або пилкою.

Я «модернізував» акваріумну кришку ТМ «Природа» (Пластик, з двома вбудованими ЛЛ Т8, баластом і стартером), ось таку:
придбано два СД-прожетора по 30Вт, ТМ «Feron» модель LL 730. Характеристики: денне освітлення 6500К, 2850 Люмен (до слова, 2 СД * 2850Lm = 5700Lm / 110л.води = 51,8лм / л).
придбано Акваелевскій електронний пускач під ЛЛ Т5. Такий вибір був зроблений щоб мінімізувати «напічканность» акваріумний кришки, місце під якою і так на вагу золота. Р.S. такий пускач можна зробити самому.
пускач для лампи Т5 пускач для лампи Т5 Акваель
Придбано раніше озвучена лампа Т5 JBL Solar Ultra Color Т5, 28 Вт, 60 см. + відбивач.
лампа Т5 для акваріума
Розетка - реле напруги. Необхідна для безпеки і попередження стрибків напруги. У такій розетці встановлюються межі напруги, після яких обладнання знеструмлюється.
розетка реле напруги для акваріума
Розетки таймери (2 шт.). Необхідні для автоматичного включення / вимикання освітлення. Полегшує життя і чітко контролює час подачі того чи іншого висвітлення. Для освітлення були придбані електронні розетки-таймери, так як на відміну від механічних, вони не збиваються. Наприклад, при знеструмленні мережі вони «все пам`ятають» і після відновлення подачі струму працюють за заданим графіком.
розетки таймери для акваріума
Для встановлення кулерів (Вентиляторів), знадобиться: 2-а комп`ютерних кулера на 12Вт і адаптер напруги, відповідно 12Вт. Я придбав адаптер з перемикачем Вт від 0 до 12 Вт, зручно зменшувати або збільшувати швидкість обертання кулерів і відповідно ступінь охолодження. А так же для зменшення гучності, якщо це потрібно. Є готові рішення кольорів для акваріума, погуглити аліекспресс і подібні ресурси, можна знайти безліч варіантів.
12 вольтний адаптер
комп`ютерний кулер для акваріума

Знадобиться також: силіконовий герметик, кріплення (болти, гайки, шурупи), стяжка-тримачі для прожекторів (бажано нержавейка, щоб не іржавіли), дроти (двожильні і трижильні), потрібні для підключення прожекторів, кольорів, вилки під прожектора із заземленням.

Процес складання аквариумного освітлення.
Процес побудови та встановлення аквариумного освітлення своїми руками у всіх різний, так як кришки у всіх різні. Опишу свій процес.
1. Спочатку приєднуємо шнур і вилку до прожекторам. З прожектора йде трижильний провід (із заземленням), відповідно потрібно приєднувати до нього такий же провід. Не слухайте, "розумних продавців" в будівельних супермаркетах. Я коли купував провід мені було сказано, мовляв: «Ти що ..... / цензура /, прожектора заземлювати». Загалом, вірте тільки собі і достовірної інформації, а не «горе спецам», які розбираються, мабуть, тільки в дешевих, але міцних напоях.
Фото можна збільшити ЛФМ




2. Далі видаляємо всі «старі нутрощі» кришки.
3. Робимо розмітити і вирізаємо отвори під прожектора. Дану маніпуляцію потрібно робити особливо ретельно, так щоб освітлення прожекторів було рівномірним - по всьому акваріуму.
4. Встановлюємо прожектора і закріплюємо їх за допомогою стяжки і кріплення.
5. Всі силікону і герметизируем. Особливу увагу видаліть металевих частин (якщо вони використовуються), добре просіліконьте їх щоб іржа не потрапляла в акваріум.
6. Після перевіряємо працездатність і приступаємо до установки кольорів.
7. Робимо отвори для кулерів в протилежних сторонах кришки.
8. Монтуємо кулера. Один кулер розміщуємо на вдув, другий на видув. силікон.
9. Під`єднуємо кулера до адаптера, перевіряємо працездатність.
10. Після все дроти простягаємо по периметру кришки і за допомогою силікону закріплюємо.
11. Встановлюємо Т5 і Акваелевскій електронний пускач в останню чергу, виходячи з наявності вільного місця під кришкою. СД і ЛЛ не повинні перекривати один одного.
Так виглядає електро-підключення під акваріумом.
електрика під акваріум
Скільки це буде коштувати?
Кришка - в наявності.
Прожектор (30Вт) - 2800 руб. * 2 = 5600 руб.
Акваелевскій електронний пускач - 1200 руб.
Т5 JBL Solar Ultra Color Т5, 28 Вт, 60 см. - 750 руб.
Відбивач - я використовував саморобний, тому що стандартний не влазять.
Розетка реле - 400 руб.
Розетка таймер - 350 руб * 2 = 700 руб.
Подовжувач з кнопками вимкнення = 400 руб.
Адаптер живлення 12Вт - 210 руб.
Кріплення, дроти, вилки, силікон, стяжка, інші дрібниці - 500 руб. (Приблизно).

РАЗОМ: 9760 руб. (275 у.о.)

Чи варто морочитися? Який ефект?
Однозначно варто! Ціна питання не так глобальна, а ефект приголомшливий!!!
Мої рослини відразу запузирялі навіть без Т5, з Т5 через дві години посиленого освітлення починається «киснева заметіль». А це хороший візуальний ознака ефективного і якісного освітлення. Самі рослини ростуть, як бур`ян на городі. А акваріум заіскрився і перетворився до невпізнання.

Ось, первинні фото акваріума і рослин з бульбашками.






Поділитися в соц мережах:

Схожі
» » Освітлення акваріума своїми руками