u.AquaFans.ru

Сомик-зозуля або синодонтис многопятністий

Синодонтис многопятністий або сом зозуля (лат. Synodontis multipunctatus), з`явився в акваріумах любителів відносно недавно. Він дуже цікавий в поведінці, яскравий і незвичайний, відразу приковує увагу до себе.

Але. У змісті і сумісність сома-зозулі є важливі нюанси, про які ви дізнаєтеся з матеріалу.

Тільки у випадку з Синодонтис, він відкладає ікру в кладки африканськихцихлид.

У нього є певна мета - цихліди виношують свою ікру в роті. У той момент, коли самка цихліди відкладає ікру, пара сомів нишпорить навколо, відкладаючи і запліднюючи власну. У цьому хаосі, ціхліда забирає в рот як свої ікринки, так і чужі.

Це поведінка навіть вивчали вчені в Колорадском університеті в Боулдері (США). Вони прийшли до висновку що ікра синодонтіса розвивається швидше, більше і яскравіше ікри цихліди.

І це пастка для личинки цихлид, які прокльовується в той момент, коли мальки сома починають харчуватися. У підсумку, стають стартовим кормом. Якщо все мальки цихліди знищені, то соми починають їсти один одного.

Крім того, є у сомів і інша перевага. Та ікра, яка не була зібрана Цихлид, все одно розвивається.

Коли мальок попливе, то вичікує момент, коли самка випускає з рота своїх малюків. Потім мальок зозулі змішується з ціхлідамі і потрапляє в рот самки.

Тепер ви розумієте чому його називають сомом зозулею?

опис

Synodontis multipunctatus один з безлічі сомів перевертнів, що мешкають в Озері Танганьїка. Він живе на глибинах до 40 метрів і здатний збиратися великі зграї.

У природі може досягати 27 см, але в акваріумі рідко досягає довжини тіла в 15 см. Тривалість життя до 10 років.

Голова коротка, трохи сплющена зверху і сильно стиснута з боків. Очі великі, становлять до 60% від розміру голови. Широкий рот розташований знизу голови і прикрашений трьома парами торочкуватих вусів.

Тіло масивне, сильно стисле з боків. Спинний плавець відносно невеликий, з 2 жорсткими і 7 м`якими променями. Жировий плавець невеликий. Грудні плавники з 1 жорстким і 7 ​​м`якими променями.

Забарвлення жовтуватий з численними чорними плямами. На животі плям немає. Задня частина плавників біло-блакитна. На хвості чорна окантовка.

Складність в змісті

Нескладна і невибаглива в змісті риба. Але, цей сом дуже активний навіть протягом дня, може турбувати інших риб вночі. Крім того, як і всі соми - він з`їсть будь-яку рибу, яку зможе проковтнути.

Сусідами для нього можуть бути риби крупней його або рівного розміру.

Як правило, сомика зозулю містять в ціхлідніках, де він представляє найбільшу цінність.

Зміст в акваріумі

Невибагливий, але розміри (до 15 см) не дозволяють утримувати його в маленьких акваріумах. Рекомендований обсяг акваріума від 200 літрів.

В акваріумі необхідно розмітити укриття - горщики, трубки і корчі. У них сом буде ховатися протягом дня.

Варто зазначити що на відміну від інших сомів, зозуля активним протягом дня. Однак, якщо світло буде занадто яскравим, то вони уникають з`являтися і ховаються в укриттях.



Параметри води: жорсткість 10-20 °, pH 7,0-8,0, температура 23-28 ° С. Необхідна потужна фільтрація, аерація і щотижнева заміна до 25% води.

годування

Годують живим кормом, штучним, рослинним. Всеїдні, схильні до обжерливості.

Ідеально годувати якісними штучними кормами з періодичним додаванням живих або заморожених.

сумісність

Цей синодонтис набагато більш активним протягом дня, ніж інші види. Це досить мирна риба, але територіальна по відношенню до інших Синодонтис.

Утримувати сома зозулю потрібно в зграї, інакше сильніша особина може загнобити слабшу. Чим більше зграя, тим менше виражена територіальна агресія.

Цього сома не можна утримувати з дрібною рибою, яку він виїсть з протягом ночі. Ідеально містити його в біотопі з африканськими ціхлідамі, де він буде як вдома.

Якщо акваріум змішаного типу, то вибирати сусідів крупней його або рівного розміру.

статеві відмінності

Самець крупней самки. У нього крупней плавники і яскравіше забарвлення.

Розведення

Розповідь від нашого читача.

Одного разу, я помітив що соми-зозулі раптом стали дуже активні, і самець агресивно ганяється за самкою.

Він не переставав переслідувати самку, незалежно від того, куди б вона не ховалася. За кілька днів до цього, мені здалося що самка якось потяжелела.

Самка сховалася під штучної скелею, і трохи закопалася в грунт. Самець наблизився до неї і обійняв її, утворюючи Т-подібну форму, характерну для нересту багатьох сомів.

Вони відмітали близько 20 білих ікринок, майже непомітних в воді. Як на зло мені потрібно було терміново йти.

Коли я повернувся риби вже закінчили нерест. Інші риби крутилися біля них і я був впевнений що все ікру вже з`їли, так і виявилося.

Я вирішив не пересаджувати інших риб, і більше не бачив ікру. Потім мій робочий графік став напруженим і деякі час мені було не до моїх сомів.

І ось мені знадобилося продати надлишки моїх африканців, я прийшов в зоомагазин, випустив рибу в акваріум, як раптом в одному з кутів акваріума я побачив майже дорослих многопятністих сомиків.

Я відразу ж купив їх і посадив їх до своєї парі. А ще через тиждень, додав ще пару, довівши число до 6.

Звільнивши 100 літровий акваріум, я посадив шість сомів-зозуль з парою неолампрологус Бревіс і іншими рибами.

В акваріумі був донний фільтр, а грунтом служила суміш гравію і мелених коралів. Ракушняк був не тільки домом для неолапролгусов, а й піднімав рН до 8.0.

З рослин була пара анубиасов, яка служила місцем відпочинку і укриттям для сомів. Температура води близько 25 градусів. Також я додав пару штучних скель, як в попередньому акваріумі.

Минуло п`ять тижнів і я знову помітив ознаки нересту. Самка наповнилася ікрою і виглядала готової до нересту.

Я читав що акваріумісти успішно розводили сомів зозуль в квіткових горщиках наповнених мармуром, і я пішов за потрібне матеріалом. Відпилявши частина горщика, я висипав у нього мармурові кульки, потім помістив його в нерестовище, закривши пропив тарілкою.

Таким чином, в горщик був лише вузький вхід. Спочатку риби були налякані новим предметом. Вони підпливали, чіпали його і потім швидко спливали.

Однак вже через пару днів соми-зозулі спокійно запливали в нього.

Приблизно через тиждень, під час годування, я побачив таку ж активність, як під час минулого нересту. Самець ганяли одну з самок по акваріуму.

Я вирішив розглянути всі уважніше. Він гнався за нею, потім зупинявся і запливав в горщик. Вона слідувала за ним, і Синодонтис залишалися в горщику протягом 30 або 45 секунд. Потім все повторювалося.

Самець намагався оповити самку під час переслідування, але вона тікала і слідувала за ним тільки в горщик. Якщо один з самців намагався заплисти в горщик, інший сом-зозуля, який був більш домінантним, тут же його прогнав.

Втім, не переслідував, лише відганяв від горщика.

Минуло три дні і я вирішив заглянути в горщик. Я акуратно дістав його з акваріума, заткнувши вхідний отвір за допомогою великого пальця. Злив воду до рівня мармурових кульок, я взяв збільшувальне скло і досліджував їх поверхню.

І побачив два або три силуети ховаються між ними. Дуже обережно я витягнув кульки, не дозволяючи їм розсипатися і вбити малька.

Як тільки горщик був порожній, я за допомогою трубки перелив в акваріум 25 личинок сома зозулі.

Малек дуже маленький, половина від щойно вилупилося корідораса. Я не був упевнений чи достатньо він великий, щоб їсти мікро черв`яків.

Я уважно стежив за мальком зозулі, намагаючись зрозуміти, коли вони вживуть свій жовтковий мішок і їх можна годувати.

За моїми спостереженнями це відбувається на 8 або 9 день. Почавши годувати їх з цього часу я помітив як мальок почав рости. Незважаючи на маленькі розміри, мальок сомика має велику голову і рот.

Минуло 30 днів з дня першого успішного нересту, і я вже тричі бачив нерест.

Перші мальки вже підросли, як корм я даю їм мікрочервя і личинку артемії. Нещодавно я почав годувати їх добре розтертими пластівцями.

Близько двох тижнів, на малька стали з`являються плями, у віці місяці вони легко помітні, а мальок став схожий на своїх батьків сомів зозуль. За місяць розмір малька збільшився в два рази.

У пари, приблизно, 10-денний цикл нересту, що мене дивує, так як я не годую їх живими кормами, тільки пластівцями двічі в день.

Вони навіть стали їсти пластівці з поверхні води. Техніку для лову малька з горщика я удосконалив.

Тепер я опускаю його в воду і повільно піднімаю, відкривши вхід, рівень води знижується, личинка зозулі випливає в іншу ємність без пошкоджень.

Поділитися в соц мережах:

Схожі
» » Сомик-зозуля або синодонтис многопятністий